KULAK ESTETİĞİ (KEPÇE KULAK)

KULAK ESTETİĞİ (KEPÇE KULAK)

İSTANBUL KULAK ESTETİĞİ (KEPÇE KULAK)

Kepçe kulak nedir?

Kepçe kulağın bazı komponentleri vardır. Bunlar konka denen kulak çanağının aşırı gelişmiş olması, kulak ve kafa arasındaki açının artmış olması, kulak kıvrımlarının silikleşmesi vb ile karakterize doğumsal bir anomalidir. Sayılan komponentlerden bir veya birkaç tanesinin görülme durumuna kepçe kulak deformitesi denir.

 

Ameliyat kimlere yapılmalıdır?

Kepçe kulak deformitesi olan ve ameliyata engel durumu bulunmayan beş yaş ve üzeri her hastaya bu ameliyat uygulanabilir. Hastaların küçük yaşlarda ameliyat olmaları önerilir. Bu sayede çocukların kulak kıkırdakları erişkine nazaran daha yumuşak ve şekillendirilebilir olmasından ötürü daha iyi sonuç alınabilir, hem de okul çağındaki çocuklarda akran zorbalığı yaşanmasını ve çocuğun bu nedenle depresif durumlara girme ihtimalini ortadan kaldırır.

Operasyonda ne gibi işlemler yapılır?

Çocuklarda genel anestezi, erişkinlerde ise genel veya duruma göre lokal anestezi ile ameliyat yapılabilir. Kulak arkasından yapılan kesi ile girilir, kulağın ön kısmında herhangi bir kesi olmaz. Dolayısıyla kulakta görünür herhangi bir ize sebep olma olasılığı yoktur. Hastanın deformitesinin özelliğine göre çeşitli düzeltme teknikleri uygulanır. Kulak çanağı büyük olan hastalardan kıkırdak çıkarılması, açıların düzeltilmesi ve silikleşen kulak kıvrımlarını ortaya çıkarmak için kıkırdakların zayıflatılması ve çeşitli dikiş yöntemleri ile deformitelerin düzeltilmesi gibi bir dizi işlem yapılır.

Ameliyat sonrasında hastaları neler bekliyor?

Hastalar sıklıkla aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası dönemde ağrı duyulması beklenmez. Kulakları yeni pozisyonunda tutmak için üç yada dört hafta sıkı olmayacak şekilde saç bandı kullanılır. Ameliyat sonrası üçüncü günde banyo yapılabilir. Hastalar sıklıkla iki üç gün içerisinde günlük yaşantılarına dönebilecek duruma gelirler.

Kliniğimizde’ bu tedavi ile ilgili fiyat bilgisi ve diğer konular hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki belirtilen WhatsApp butonuna tıklayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

ArabicEnglishTurkish
Open chat
Tıkla Hemen Bizi Ara!