GÖĞÜS BÜYÜTME (MEME ESTETİĞİ)

GÖĞÜS BÜYÜTME (MEME ESTETİĞİ)

İSTANBUL MEME ESTETİĞİ

Meme büyütme ameliyatı nedir?

Meme Büyütme ; Hacim ve boyut olarak hastanın görüşüne göre yetersiz olan memelere yapılan bir takım işlemlerin tümüdür.

Küçük olan memelerin hacmi nasıl büyütülür?

Bu durumun çözümü olarak birçok yöntem tariflenmiş olsa da en çok kabul gören ve uygulanan yöntem memelerin dokuya uyumlu silikon protezler ile büyütülmesi işlemidir. Bunun dışında karın veya kalça çevresinden alınan yağ dokularının enjeksiyonu veya suni dolgular da kullanılmaktadır.

Protez hangi yaklaşımla ve memenin neresine yerleştirilir?

Kesi lokasyonu olarak meme alt kıvrımı, meme baş altı, koltuk altı ve göbek deliği çevresi kullanılabilir. Protez ise meme dokusu altına, kas zarının altına, kasın altına veya kısmi olarak kas altına (dual plan) yerleştirilebilir. Hastanın muayene bulgularına göre değişmekle beraber sıklıkla uygulanan yöntem meme alt kıvrımından girilerek protezin kısmi olarak kas altına yerleştirildiği yöntemdir.

Çocuk doğurmamış olmak bu ameliyatı olmaya engel midir?

Gebelik geçirmemiş olmak ya da emzirmemiş olmak ameliyata engel değildir. Ameliyat sonrası hastaların sütünün miktarında herhangi bir değişiklik olmaz. Anne sütünün içeriği protezden etkilenmez.

Yerleştirilen silikon protezlerin patlama ihtimali var mı?

Künt travma sonrası protezlerde hasar, delinme veya patlama beklenen bir durum değildir. Ancak penetran yani keskin cisimle oluşan yaralanmalarda protez hasar görebilir. Bu durumda da protez içerisindeki silikon akışkan olmadığı için protez dışına çıkmaz, ancak yine de böyle bir durumda mevcut olan protezi değiştirmek gerekir.

Ameliyat memede ize sebep olur mu?

Yapılan ameliyat yöntemine göre meme alt kıvrımıda, meme başı altında, koltuk altı veya göbek çevresinde çizgi şeklinde kesi izleri oluşur. Ameliyat sonrası dönemde bir takım iz giderici önlemler ve ilaçlarla bu izler zamanla azaltılır ve neredeyse gözle görünmez hale getirilir.

 

Ameliyat süresi ne kadardır ve kaç gün hastanede yatmak gerekir?

Hastaya yapılacak tekniğe göre değişmekle beraber ameliyat süresi ortlama 1-3 saattir. Hastalar aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir.

Ameliyat sonrası dönemde ağrı olur mu ve nelere dikkat etmek gerekir?

Ameliyattan sonraki ilk günlerde sıklıkla gerginlikten ötürü giderek azalan şiddette özellikle kol hareketleriyle beraber ağrılar görülebilir. Birkaç gün içinde hastalar günlük yaşantılarına geri dönebilir ve ikinci haftadan sonra yürüyüş gibi hafif egzersizlere başlayabilir. Meme masajı onuncu günden itibaren önerilir. Yaklaşık bir ay kadar özellikle kol hareketlerini içeren ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Kapsül kontraktürü nedir?

İnsan vücudu bünyesine giren her türlü yabancı maddeyi potansiyel tehlike olarak algılar ve kendini koruma amaçlı olarak bu yabancı maddelerin etrafını koruyucu bir kılıf ile sarar. Dolayısıyla yerleştirilen meme protezini de vücut yabancı bir madde ve potansiyel bir tehlike olarak algılayacağı için protez etrafında da bir kılıf oluşturur. Oluşan bu kılıf veya kapsül zamanla bazı hastalarda kalınlaşabilir, ele gelebilir ve hatta ileri olgularda hasta çıplakken dışarıdan görülebilir hale gelebilir. Yapılan araştırmalarda özellikle sigara içen hastalarda bu durumun çok daha fazla ortaya çıktığı görülmüştür. Bu yüzden ameliyattan en az iki hafta önce sigara kati surette bırakılmalıdır. Sigarayı bırakmak, ameliyat esnasında anatomiye saygılı ve atravmatik yöntemler uygulamak, iyi bir kanama kontrolü yapmak, üst düzey sterilite şartlarına uymak ve ameliyat sonrasında uygun masajlar yapmak bu durumun ortaya çıkma ihtimalini en aza indirir.

Ne zaman banyo yapılabilir ve havuza, denize girilebilir?

Hastalarda ek bir sorun saptanmadığı sürece ameliyatın ertesi gününden sonra banyo yapılabilir ve ikinci haftadan itibaren denize girilebilir.

Kliniğimizde’ bu tedavi ile ilgili fiyat bilgisi ve diğer konular hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki belirtilen WhatsApp butonuna tıklayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tıkla Hemen Bizi Ara!