BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

İSTANBUL BURUN ESTETİĞİ

Rinoplasti nedir?

Kelime olarak burnun şekillendirilmesi anlamına gelir. Doğuştan veya sonradan travma ve benzeri durumlara bağlı olarak burunda şekil bozuklukları meydana gelebilir. Burun insan gövdesinin en çok görünen yeri olan baş kısmının tam merkezinde yer aldığı için ilk bakışta en çok dikkat çeken organlardan biridir. Bundan dolayı bu bölgedeki şekil bozuklukları da belirgin şekilde ön plana çıktığı için insanları burunlarındaki kusurları düzeltmeye itmektedir.

Ameliyat öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

En az bir hafta öncesinden aspirin, yeşil çay, bitki çayı gibi kanamayı arttırıcı özelliği olan besin ve ilaçlar kesilmelidir. Birkaç hafta öncesinden sigara bırakılmalıdır. Bilindiği üzere sigara dumanının içerisindeki kana karışan bazı bileşenler dokularda dolaşım bozukluğuna, dolayısıyla iyileşme kusurları ve gecikmesine yol açarak komplikasyon oranını arttırır ve ameliyat neticesini olumsuz yönde net olarak etkiler.

Mevcut nefes darlığı da düzelir mi?

Ameliyat öncesinde hasta değerlendirmesi esnasında dış kısımdaki şekil bozukluğunun yanında burnun iç kısmı da incelenir ve gerekirse çeşitli görüntüleme yöntemleri ile de desteklenerek detaylı analiz yapılır. Eğer hastanın burun içinde havayolunu daraltan veya tıkayan herhangi bir anatomik bozukluk saptanırsa aynı seansta bu durum da düzeltilir. Havayolu darlığı giderilince de nefes alma ile ilgili şikayetin geçmesi beklenir.

Ameliyat nasıl yapılır?

Ameliyat öncesi hazırlıklar bittikten sonra hasta genel anestezi altında ameliyata alınır. Hastadan hastaya değişmekle beraber ameliyat süresi yaklaşık 1-3 saat arasındadır. Değerlendirmeler sonucunda açık ya da kapalı teknik uygulanabilir. Kapalı teknikte tüm kesiler burun içerisinde iken açık teknikte ilave olarak iki burun deliği arasında kalan cilt üzerinde yapılan yaklaşık 4-5 mm lik yatay bir kesi daha eklenir. Bu bölgedeki kesi de birkaç ay içerisinde gözle görünmez hale gelir. Operasyon sırasında mümkün olduğunda travmatik olmayan teknikler kullanılarak ameliyat sonrası yaşanabilecek sorunlar en aza indirgenir ve çok iyi uzun dönem sonuçlar elde edilebilir.

Ameliyat sonrası bakım nasıldır?

Hastalar aynı gün veya bir gün sonra taburcu edilebilir. Taburcu sonrası bazı ilaçlar önerilir. Birkaç gün içerisinde silikon tamponlar, bir hafta sonra da suni alçı ve dikişler alınır. Yapılan bu işlemlerin hiçbirinde herhangi bir ağrı duyulmaz. Her hastada bir miktar özellikle göz altlarında şişlik ve morluk oluşabilir. Günümüz teknolojisi, ameliyat teknikleri ve ilaçlarla bu durum minimal düzeye indirgenmiştir ve oluşan şişlik ve morluklar kısa süre içerisinde bazı ilaçlarla da desteklenerek giderilir. Alçı çıkarıldıktan sonra burun masajlarına başlanır. Ameliyat sonrasında da sigara içilmemeli ve travmadan korunulmalıdır.

Günlük yaşantıya ne zaman dönülebilir?

Herhangi bir sorun yaşanmadığı sürece hastalar ilk bir hafta içerisinde günlük yaşantılarına dönebilirler. ikinci haftadan sonra yürüyüş gibi hafif egzersizler, ikinci aydan sonra da ağır egzersizler yapılabilir. Birinci aydan itibaren havuza ve denize girmekte herhangi bir sakınca bulunmaz. Yapılan ameliyatın büyüklüğüne göre değişmekle beraber üç aya kadar gözlük kullanımı kısıtlanabilir.

Burun estetiği ve burundan nefes almakta zorluk nedeniyle yapılan ameliyatlar günümüzde plastik cerrahi pratiğinde ilk sıralarda yer almaktadır. Ameliyat esnasında ve sonrasında hastaların ciddi sıkıntı yaşamamaları, bu dönemi ağrısız olarak geçirmeleri ve kısa işe dönüş süreleri de göz önünde bulundurulduğunda neden ilk sıralarda yer aldığı anlaşılacaktır.

Kliniğimizde’ bu tedavi ile ilgili fiyat bilgisi ve diğer konular hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki belirtilen WhatsApp butonuna tıklayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tıkla Hemen Bizi Ara!