GÖĞÜS KÜÇÜLTME (MEME ESTETİĞİ)

GÖĞÜS KÜÇÜLTME (MEME ESTETİĞİ)

İSTANBUL GÖĞÜS KÜÇÜLTME (MEME ESTETİĞİ)

Meme küçültme ameliyatı nedir?

Meme küçültme ameliyatı genellikle ergenlik döneminden itibaren veya gebelikler sonrasında ortaya çıkan meme hipertrofisi yani memenin yumuşak doku hacminde artma ve/veya sarkma sonrasında yapılan hacim ve ağırlık azaltıcı, aynı zamanda memeyi dikleştirici ve şeklini toparlayıcı bir girişimdir.

Kimler meme küçültme ameliyatı olmalıdır?

Hacmi ve ağrılığı artan memeler görüntü ve şekil bozukluğunun yanında boyun ve sırt bölgesinin doğal olarak yükünü arttırır. Bu durum da sırt ve boyun ağrısı, hatta ilerleyen dönemlerde boyunda fıtıklaşmalara kadar ilerleyen bir kısır döngüyü başlatır. Bu ağrıların yanı sıra omuzlarda sutyen askı yerlerinde izler ve bası yaraları, yaz döneminde meme altı ve arasında artan nemden dolayı pişik ve gövde mantarı gibi rahatsızlıklara da sebep olur. Kabaca bu tür şikayetleri olan her kadın meme küçültme ve dikleştirme ameliyatına aday olabilir.

Meme küçültme ameliyatı meme kanseri riskini arttırır mı?

Meme kanseri meme dokusunun her yerinde ortaya çıkabilir. Dolayısıyla memenin her tarafı kanserleşme potansiyeli olan dokular içerir. Meme küçültme ameliyatı esnasında kanserleşme potansiyeli olan doku miktarı azaltıldığı için teorik olarak ameliyat sonrasında meme kanseri gelişme ihtimali artmaz, aksine net olarak azalır.

Çocuk doğurmamış olmak bu ameliyatı olmaya engel midir?

Genel olarak bu ameliyat tercihen hayatının geri kalanında gebe kalmayı düşünmeyen hastalara öncelikli olarak önerilir. Çünkü her gebelik memelerde sarkmalara ve şekil bozukluğuna sebep olabilir, dolayısıyla gebelik sonrasında revizyon ameliyatı ihtiyacı ortaya çıkabilir. fakat yine de şikayetleri ileri boyutta olan hastalarda ameliyat düşünülebilir.

Ameliyat sonrasında emzirilebilir mi?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında süt salgılayan meme dokularının miktarı da azalır fakat hastaların büyük kısmı çocuğa yetecek miktarda süt salgılamaya devam eder. Hastaların çok azında da yetersiz süt salgılanması görülebilir. Hiç ameliyat olmamış annelerin bir kısmında da süt vermekte yetersizlik olduğu göz önünde bulundurulduğunda ameliyatın kendisinin yarattığı azalmanın çok da anlamlı olmadığı söylenebilir.

Ameliyat öncesi ne gibi hazırlıklar yapılıyor?

Bu ameliyatı planlarken öncelikle her iki memede de herhangi bir tümöral durumun olmadığı teyid edilmelidir. Bu nedenle hastalara ultrason ve/veya mammografi tetkikleri yapılır ve bu ameliyata engel bir durum olup olmadığı araştırılır. Bunun dışında rutin ameliyat öncesi kan tetkikleri vs yapılır.

Ameliyat memede ize sebep olur mu?

Hastadan hastaya değişmekle birlikte meme başından alt kıvrımına uzanan düz bir çizgi veya buna ilave olarak meme alt kıvrımı üzerinde değişen boyutlarda ters T şeklinde izlere sebep olur. Mevcut izlerin tamamı bikininin altında kalacak şekilde tasarlanır. Ameliyat sonrası dönemde bir takım iz giderici önlemler ve ilaçlarla bu izler zamanla azaltılır ve neredeyse gözle görünmez hale getirilir.

Ameliyat süresi ne kadardır ve kaç gün hastanede yatmak gerekir?

Hastanın şikayetinin ağırlığına göre değişmekle beraber ameliyat süresi ortalama 2-3 saat yatış süresi de 1-3 gündür.

Ameliyat sonrası dönemde ağrı olur mu ve nelere dikkat etmek gerekir?

Ameliyattan sonraki ilk günlerde giderek azalan şiddette ameliyat yerlerinde bir miktar özellikle kol hareketleriyle beraber ağrılar görülebilir, ancak hastaların çok az bir kısmı ağrı kesici kullanmak zorunda hissedecek kadar ağrı duyduğunu belirtmektedir. Birkaç gün içinde hastalar günlük yaşantılarına geri dönmekte ve ikinci haftadan sonra yürüyüş gibi hafif egzersizlere başlanabilmektedir. Yaklaşık bir ay kadar özellikle kol hareketlerini içeren ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Ne zaman banyo yapılabilir ve havuza, denize girilebilir?

Hastalarda ek bir sorun saptanmadığı sürece üçüncü günden sonra banyo yapılabilir ve birinci ayda da yüzülebilir.

Özetlemek gerekirse memelerin aşırı büyük ve sarkık olması hastaların psikososyal sorunlar yaşamasının yanında çeşitli fiziksel kısıtlılıklara ve ağrılara da sebep olmaktadır. Günümüzdeki teknoloji ve teknikler göz önünde bulundurulduğunda yapılan ameliyatlar son derece güvenli ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrasında hastaların günlük hayatlarına geri dönüş sürelerinin de son derece kısa olduğunu da var sayarsak bu ameliyattan korkmanın ve ertelemenin yersiz olduğu söylenebilir.

Kliniğimizde’ bu tedavi ile ilgili fiyat bilgisi ve diğer konular hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki belirtilen WhatsApp butonuna tıklayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

ArabicEnglishTurkish
Open chat
Tıkla Hemen Bizi Ara!