GÖĞÜS (MEME) DİKLEŞTİRME, TOPARLAMA

GÖĞÜS (MEME) DİKLEŞTİRME, TOPARLAMA

İSTANBUL GÖĞÜS (MEME) DİKLEŞTİRME, TOPARLAMA

Meme dikleştirme ameliyatı nedir?

Meme dikleştirme ameliyatı genellikle gebelikler sonrasında ortaya çıkan memelerin iç hacim ve elastikiyet indeki azalma ile birlikte yer çekimine yenik düşerek aşağı doğru sarkan memelerin tekrardan toparlanması ve daha yukarıda konumlandırılması işlemidir.

Meme dikleştirme ameliyatı adayları kimlerdir?

Meme sarkıklığı ve gevşekliği olan ve ameliyata engel herhangi bir hastalığı olmayan hastaların tümü bu operasyon için aday olabilirler.

Meme dikleştirme ameliyatı meme kanseri riskini arttırır mı?

Meme dikleştirme ameliyatının meme kanseri ile herhangi bir ilişkisi yoktur.

Çocuk doğurmamış olmak bu ameliyatı olmaya engel midir?

Genel olarak bu ameliyat tercihen hayatının geri kalanında gebe kalmayı düşünmeyen hastalara öncelikli olarak önerilir. Çünkü her gebelik memelerde sarkmalara ve şekil bozukluğuna sebep olabilir, dolayısıyla gebelik sonrasında revizyon ameliyatı ihtiyacı ortaya çıkabilir. fakat yine de şikayetleri mevcut olan ve bu durumdan kurtulmak isteyen hastalarda ameliyat düşünülebilir.

Ameliyat sonrasında emzirilebilir mi?

Bebek emzirme ile alakalı herhangi bir sorun yaşanması beklenmez.

Aynı seansta büyütme ameliyatı da yapılabilir mi?

Dikleştirmenin yanında büyüme de isteyen hastalarda iki ameliyatı aynı anda yapmak mümkündür. Ancak her iki ameliyat farklı seanslarda da yapılabilir.

Ameliyat öncesi ne gibi hazırlıklar yapılıyor?

Bu ameliyatı planlarken öncelikle her iki memede de herhangi bir tümöral durumun olmadığı teyit edilmelidir. Bu nedenle hastalara ultrason ve/veya mammografi tetkikleri yapılır ve bu ameliyata engel bir durum olup olmadığı araştırılır. Bunun dışında rutin ameliyat öncesi kan tetkikleri vs yapılır.

Ameliyat memede ize sebep olur mu?

 

Hastadan hastaya değişmekle birlikte sıklıkla meme başından alt kıvrımına uzanan düz bir çizgi şeklinde bir iz ile operasyon tamamlanır. Nadiren buna ilave olarak meme alt kıvrımı üzerinde sıklıkla kısa bir ters T veya J şeklinde izlere sebep olur. Mevcut izlerin tamamı bikininin altında kalacak şekilde tasarlanır. Ameliyat sonrası dönemde bir takım iz giderici önlemler ve ilaçlarla bu izler zamanla azaltılır ve neredeyse gözle görünmez hale getirilir.

Ameliyat süresi ne kadardır ve kaç gün hastanede yatmak gerekir?

Hastanın şikayetinin ağırlığına göre değişmekle beraber ameliyat süresi ortalama 1,5-2 saattir. Hasta sıklıkla aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir.

Ameliyat sonrası dönemde ağrı olur mu ve nelere dikkat etmek gerekir?

Ameliyat sonrasında ağrı beklenen bir durum değildir. Birkaç gün içinde hastalar günlük yaşantılarına geri dönmekte ve birinci haftadan sonra yürüyüş gibi hafif egzersizlere, iki hafta sonra ise daha ağır egzersizlere başlanabilmektedir.

Ne zaman banyo yapılabilir ve havuza, denize girilebilir?

Hastalarda ek bir sorun saptanmadığı sürece ameliyatın ertesi gününden itibaren banyo yapılabilir ve ikinci haftada da yüzülebilir.

Kliniğimizde’ bu tedavi ile ilgili fiyat bilgisi ve diğer konular hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki belirtilen WhatsApp butonuna tıklayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

ArabicEnglishTurkish
Open chat
Tıkla Hemen Bizi Ara!